Úvod arrow Múzeá arrow Galéria umelcov Spiša - Spišská Nová Ves
Galéria umelcov Spiša - Spišská Nová Ves
Galéria umelcov Spiša sa zameriava na zhromažďovanie, dokumentáciu, spracovanie a kultúrno-výchovné využívanie výtvarných diel s osobitným zreteľom na vzťah k regiónu Spiš. Bola založená v roku 1987. Sídlo galérie je v pamiatkovo chránenom objekte, renesančnej budove z druhej polovice 16. stor. s množstvom zaujímavých architektonických detailov. Diela v zbierke galérie patria prevažne do obdobia od druhej polovice 19. stor. po súčasnosť. Jedná sa o maľby, plastiky, grafiky a fotografie.
Expozície galérie zachytávajú súčasnú tvorbu regionálnych umelcov, najmä fotografiu.
Expozícia Umelci Spiša zachytáva vývin slovenského výtvarného umenia druhej polovice 19. a 20. storočia po súčasnosť. Návštevníci tu môžu obdivovať umelecké diela J. Hanulu, F. Katonu, A. Baču, A. Borútha, E. Rákošiho, J. Majkuta. J. Fabiniho, Š. Cpina a súčasných autorov, krotí pôsobili na Spiši.
Stála výstava Jozefa Hanulu - popredného predstaviteľa realistickej maľby na Slovensku bola zriadená v roku 1994 vo vedľajšom rekonštruovanom dome. Vidiecka tématika Hanulových diel zachytáva častokrát ťažký život Slovákov.
Okrem stálych výstav usporiadava vedenie galérie 10 až 12 variabilných expozícií ročne. V budove galérie sa nachádza koncertná miestnosť, verejná knižnica s čitárňou, priestory určené na klubovú a prednáškovú činnosť s príslušným audiovizuálnym vybavením a predajňa suvenírov či umeleckých diel.

Otváracie hodiny:
utorok - piatok 8.30 - 17.00
sobota - nedeľa 8.00 - 12.00

Kontakt:

052 01 Spišská Nová Ves, Zimná 46
tel:  053/446 47 10
fax: 053/446 42 59

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >


Anketa

Čo je na Spiši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk
© 2019 Región Spiš - Spis.eu.sk
vyrobil: CassoviaBooks & CBS spol, s.r.o.