Úvod arrow Príroda arrow Tatranský národný park (TANAP)
Tatranský národný park (TANAP)

TanapTatranský národný park , náš najstarší a najnavštevovanejší národný park, vznikol v roku 1949 a jeho hranice boli upresnené nedávno, v roku 2003. S poľskou časťou Vysokých Tatier vytvára cezhraničné chránené územie. V roku 1993 bola táto jedinečná lokalita zapísaná do zoznamu biosferických rezervácií UNESCO. V rámci národného parku sa nachádza 27 národných prírodných rezervácií, 23 prírodných rezervácií, 2 chránené areály, 1 národná prírodná pamiatka a 2 prírodné pamiatky.

Vysoké Tatry sú súčasťou karpatského oblúku. Rozdeľujeme ich na Vysoké (26 km), Belianske (14 km) a Západné Tatry (37 km). Územie slúži hlavne na ochranu jedinečnej prírody. Okrem tejto funkcie plní aj poznávaciu, rekreačnú, liečebnú funkciu. Ročne navštívi park približne 5 miliónov ľudí. Keby sa sčítala dĺžka turistických chodníkov v TANAPe, bolo by to neuveriteľných 600 kilometrov.

V roku 1999 boli tatranské obce zlúčené pod administratívu kúpeľného mesta Vysoké Tatry . Mesto je moderným strediskom cestovného ruchu, ktoré svojim návštevníkom ponúka širokú paletu služieb spojených s horskou turistikou, lyžovaním, horolezectvom alebo kúpeľnou liečbou. Liečebný účinok vysokohorskej klímy sa využíva v priebehu celého roka. Mesto má taktiež výborné podmienky pre šport.


 
 
turistické atrakcie
 
Hlavnou atrakciou je prekrásna príroda. Vďaka Gerlachovskému štítu (2655 m n. m.) sú Tatry najvyšším pohorím celých Karpát. Desať tatranských končiarov svojou výškou presahuje 2600 m n. m., ďalších 15 je vyšších ako 2500 m n.m.. 5 najvyšších štítov Vysokých Tatier sú Gerlachovský štít 2655 m , Lomnický štít 2632 m , Ľadový štít 2627 m, Pyšný štít 2623 m a Zadný Gerlach 2616 m.
V Tatrách, vplyvom pôsobenia ľadovca, vznikli horské jazerá – plesá, ktorých je 110. Najväčšími plesami sú Veľké Hincovo pleso v Mengusovskej doline, Štrbské pleso v Mlynickej doline neďleko mestskej časti Štrbské Pleso a Nižné Temnosmrečianske pleso v Temnosmrečianskej doline.
Častým cieľom turistov sú vodopády. K najnavštevovanejším patria Katarakty alebo Obrovský vodopád na Studenom potoku . Najvyšším vodopádom je Kmeťov na Nefcerskom potoku. Má celkovú výšku 80 m.
Vďaka pôdobeniu vody sa v Tatrách vytvorilo niekoľko stoviek jaskýň. Je ich viac než tristo, i keď väčšina nie je turistom prístupná.
 
Múzeum TANAP-u
Múzeum nachádzajúce sa v Tatranskej Lomnici oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania pohoria. Výstavná časť múzea sa delí na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú časť.
 
Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici
Expozícia umiestnená neďaleko Múzea TANAP-u prezentuje rastlinné druhy a ich spoločenstvá vrátane stromov a krov. Výsadba je koncipovaná podľa jednotlivých biotopov, ktoré sa nachádzajú na území hôr a ktorých základom môže byť močiarne, prameništné, vápencové alebo žulové podložie. Návštevníci si v prípade záujmu môžu kúpiť sadenice mnohých tatranských rastlín zastúpených v Expozícii tatranskej prírody.
 
Tatranská galéria – Vila Flóra
Tatranská galéria vznikla v roku 1960 v Starom Smokovci verejnosti približuje najmä dielo umelcov Spiša a východoslovenského regiónu. Samotné sídlov výstavnej siene – Vila Flóra – pochádza z roku 1839 a je chráneným pamiatkovým objektom.
 
Drevený kostol Nepoškvrneného počatia panny Márie
Chránený pamiatkový objekt rímskokatolíckeho kostola v Starom Smokovci pochádza z roku 1894
 
Grandhotel Starý Smokovec
Secesná budova architekta Quida Hoepfnera v Starom Smokovci z roku 1904 je  chráneným pamiatkovým objektom.
 
Grand Hotel Praha Tatranská Lomnica
Hotel z roku 1905 (arch. taktiež Quido Hoepfner) bol prvou budovou v Uhorsku, pri ktorej stavbe bol použitý železobetónový skelet.
 
Pozemná lanovka na Hrebienok
Trať vedúca zo Starého Smokovca je 1937 m dlhá a prekonáva prevýšenie 255 m. Do prevádzky bola uvedená v roku 1908.
 
Vysutá lanová dráha Skalnaté pleso – Lomnický štít
Lanovka zo Skalnatého plesa na Lomnický štít bola uvedená do prevádzky už v roku 1940 a pri prevýšení 856 m prekonáva vzdialenosť 1655 m.
 
Symbolický cintorín
Miesto venované pamiatke obetí Vysokých Tatier leží v nadmorskej výške 1525 m neďaleko Popradského plesa. Na symbolickom cintoríne, ktorý vznikal od roku 1936, sú umiestnené ručne vyrezávané drevené kríže a pamätné tabule pripomínajúce stovky ľudských životov, stratených v okolitých horách.
 
Observatórium na Lomnickom štíte
Astrofyzikálne observatórium SAV z roku 1962 leží v nadmorskej výške 2632 m a slúži na meranie slnečnej aktivity, neutrónové monitorovanie a zároveň ako meteorologická stanica.
 
Observatórium Skalnaté Pleso
Astronomické observatórium sa nachádza neďaleko Skalnatého plesa v nadmorskej výške 1786 m nad hladinou mora. Bolo založené v roku 1943. Vykonáva astronomické a meteorologické pozorovania .
 
Kaviareň Dedo
Najvyššie položená kaviareň na Slovensku (2634 m n. m.) nesúca názov podľa pôvodného mena Lomnického štítu, na ktorého vrchole stojí.


 
 
Vysokohorské chaty
 
Vo Vysokých Tatrách sa nachádza niekoľko vysokohorských chát, ktoré poskytujú návštevníkom možnosti stravovania, niektoré ponúkajú aj ubytovanie. Všetky tatranské vysokohorské chaty majú – až na najvyššie položenú Chatu pod Rysmi – celoročnú prevádzku.
 
Chata pod Rysmi 
Je najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách, bola postavená v roku 1932 v odnoži Mengusovskej doliny v nadmorskej výške 2250 m. Otvorená len v letnom období.
 
Téryho chata
So svojou polohou 2015 m n. m. je najvyššie položenou celoročne otvorenou chatou vo Vysokých Tatrách. Postavená bola v Malej Studenej doline už v roku 1899.
 
Zbojnícka chata 
Celoročne otvorená chata vo Veľkej Studenej doline v nadmorskej výške 1960 m. V roku 1907 postavená poľovnícka chatka bola v roku 1910 daná do užívania verejnosti.
 
Chata pod Soliskom
Najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách na južnom svahu Predného Soliska, nadmorská výška je 1840 m. V užívaní od roku 1944.
 
Skalnatá chata
Nachádza sa v Skalnatej doline v nadmorskej výške 1751 m. Vznikala postupne na mieste previsnutého balvanu už od polovice 19. storočia. Skutočnou chatou sa stala v roku 1914, kedy bola na jej mieste postavená betónová budova.
 
Sliezsky dom
Horský hotel na brehu Velického plesa vo výške 1670 m nad morom. Prvá kamená chatka z roku 1871 bola v histórii niekoľkokrát prebudovaná, súčasná podoba hotela je z roku 1968.
 
Chata pri Zelenom plese
Chatu (ľudovo nazývanú Brnčalka) je možné nájsť v Doline Zeleného plesa na brehu rovnomenného jazera vo výške 1551 m n. m. Pôvod dnešného objektu siaha do roku 1897, na brehoch Zeleného plesa však stáli staršie chaty už od roku 1876.
 
Chata pri Popradskom plese
Chata v nadmorskej výške 1494 m je situovaná v krásnom prostredí Mengusovskej doliny na severnom brehu Popradského plesa. Prvá chata tu stála od roku 1879, dnešná podoba je z roku 1961.
 
Zamkovského chata
Horská chata v dolnej časti Malej Studenej doliny leží v nadmorskej výške 1475 m a postavená bola v rokoch 1940-43.
 
Horský hotel Hrebienok
Tento horský hotel sa nachádza pod Hrebienkom v nadmorskej výške 1267 m. Jeho história siaha do polovice 19. storočia, dnešné základy sú z roku 1927. V roku 1988 bol hotel kompletne zrekonštruovaný.
 
Rainerova chata
Najstaršia chata vo Vysokých Tatrách bola postavená v roku 1863. O niekoľko rokov zanikla, obnovená bola v roku 1998. Odvtedy slúži verejnosti ako chata s malým občerstvením a expozíciou histórie horských nosičov.
 
Bilíkova chata
Chata sa nachádza pod strediskom Hrebienok v nadmorskej výške 1255 m na úbočí Slavkovského štítu. Prvá budova na mieste dnešnej Bilíkovej chaty bola postavená v roku 1875, jej dnešná podoba pochádza z roku 1934.
 
 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >


Anketa

Považujete aj Vy Tatry za svetový unikát?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk
© 2019 Región Spiš - Spis.eu.sk
vyrobil: CassoviaBooks & CBS spol, s.r.o.