Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish
  • Magyar

Meniny dnes oslavuje

Piatok, 22 marec 2019

Dnes má meniny
Beňadik
Zajtra má meniny
Adrián

Štatistiky

Návštevníkov: 319965

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
Súčasnosť

Mesto Spišská Nová Ves sa rozprestiera v Hornádskej kotline, pričom zo severu je obklopené výbežkami Levočských vrchov, z juhu Spišsko-gemerským rudohorím. Na rozlohe 66,67 km2 žije v súčasnosti približne 38.000 obyvateľov prevažne slovenskej národnosti.

Mesto je sídlom okresu Spišská Nová Ves. Nachádza sa na hlavnom železničnom ťahu Košice - Bratislava s prepojením na ČR a Ukrajinu. Letecké spojenia zabezpečuje blízko sa nachádzajúce medzinárodné letisko Poprad-Tatry.

Atraktivitu mesta zvyšujú blízke národné parky. Slovenský raj s množstvom divých a čarokrásnych roklín a vodopádov, náučný chodník Dreveník, blízkosť svetovo známych Vysokých Tatier a Národného parku Pieniny so splavom Dunajca. Mesto a jeho okolie je veľmi príťažlivé a atraktívne kultúrno-historickým dedičstvom a zachovalou ľudovou architektúrou. Okolie Spišskej Novej Vsi ponúka množstvo kultúrnych i prírodných krás. Spišský Štvrtok s kaplnkou Zápoľských, Markušovce s renesančným kaštieľom a rokokovým pavilónom Dardanely, Spišská Kapitula s neskororománskym dómom, Žehra s ranogotickým kostolíkom, najväčší hradný komplex v strednej Európe - Spišský hrad, samotné kráľovské mesto Levoča patria medzi skutočné historické klenoty tohto územia.

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Spišská Nová Ves
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.