Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish
  • Magyar

Meniny dnes oslavuje

Piatok, 22 marec 2019

Dnes má meniny
Beňadik
Zajtra má meniny
Adrián

Štatistiky

Návštevníkov: 319962

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
Pamiatky

Mesto Spišská Nová Ves

je od roku 1992 mestskou pamiatkovou zónou s množstvom historicky cenných objektov, ako aj s najdlhším šošovkovitým námestím v Európe.

Rímsko-katolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je známy bohato zdobeným južným gotickým portálom s plastikami majstra Pavla z Levoče a vzácnou bronzovou krstiteľnicou, ktorá pochádza z druhej polovice 13. storočia. Kostolná veža so svojou výškou 87 m je najvyššou na Slovensku a pochádza z roku 1893.

Radnica

bola postavená v rokoch 1777 - 1779 v klasicistickom slohu. V interiéri radnice je najvýznamnejším priestorom reprezentačná sieň zaberajúca dve poschodia. V budove sídli primátor mesta a časť mestského úradu.

Evanjelický kostol

bol postavený v rokoch 1790 - 1795 takisto v klasicistickom slohu. Interiér je zdobený oltárnym obrazom Krista na Olivovej hore od dánskeho maliara Stundera a alabastrovým reliéfom Krista so Samaritánkou pri studni.

Provinčný dom - Levočská brána

so základmi z 13. storočia, bol pôvodne radnicou mesta. Od roku 1774 slúžil ako sídelný dom Provincie XVI spišských miest. Zaujímavá je zvlášť bohatá štuková výzdoba so symbolickými výjavmi. V budove dnes sídli Múzeum Spiša.

Slovenský kostol

bol pôvodne len kaplnkou pri mestskom špitáli, pravdepodobne zo 14. storočia. Kostol bol viackrát prestavaný a slúžil slovenskému obyvateľstvu. Interiér je zariadený v duchu neogotického romantizmu.

Reduta

je romantickou secesnou budovou postavenou v rokoch 1899 - 1902 so štyrmi nárožnými vežičkami. Strechu ukončuje labuť sediaca na lýre. Dnes je v budove Spišské divadlo, koncertná sieň, kaviareň, MKC a TV Reduta.

Socha Immaculaty

stojí pred farským kostolom, bola postavená v roku 1724. Je to najstaršia socha spomedzi sôch, ktoré boli postavené v ďalších 13 spišských mestách.

Učiteľský ústav

bol postavený v rokoch 1873 - 1874 pôvodne ako pseudoklasicistická budova. Učiteľský ústav tu sídlil vyše 80 rokov. Dnes je sídlom gymnázia.

Galéria umelcov Spiša

má zaujímavý dvor s renesančnou loggiou, arkádami a zvyškami renesančných okien. V súčasnosti sa v nej prezentujú stále výstavy výtvarnej kultúry tunajších rodákov spolu s príležitostnými výstavami domácich i zahraničných umelcov.

Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána

sa začal stavať v roku 1993 a slúži veriacim byzantsko-slovanského obradu od roku 1997.

Rodný dom

s pamätnou tabuľou, v ktorom žila a r. 1928 zomrela matka generála M. R. Štefánika, sa nachádza na Letnej ulici č. 62.

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Spišská Nová Ves
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.