Výber jazyka

 • Slovak utf-8
 • English
 • German formal - Sie
 • Polish
 • Magyar

Meniny dnes oslavuje

Piatok, 22 marec 2019

Dnes má meniny
Beňadik
Zajtra má meniny
Adrián

Štatistiky

Návštevníkov: 319974

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
ZOO
ZOO

Adresa:
Zoologická záhrada
Sadová 6
052 01 Spišská Nová Ves

Zriaďovateľ: Mesto Spišská Nová Ves (od 1. 1. 2000 príspevková organizácia mesta)
Rozloha: 8,5 ha
Počet zvierat: 213 kusov
Počet druhov: 60
Priemerná ročná návštevnosť: 75 tisíc návštevníkov
Priemerné ročné náklady: 2,5 mil. Sk
Založenie: v máji 1989 prvým riaditeľom ZOO - Karolom Dzurikom st.  

Otváracia doba:
Sezóna od 20. 4. do 20. 10. Každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod.
V mesiaci jún od 9.00 do 18.00 hod.

Vstupné:
 - dospelí 40,- Sk
 - študenti 25,- Sk
 - deti, dôchodcovia a ZŤP 20,- Sk
 - kamera a fotografovanie 15,- Sk 

Kontakty:

Tel./fax.: +421 53 446 26 31
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.
Webová stránka: www.slovakiaguide.sk 

Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi sa rozkladá na ploche 8,5 ha v juhovýchodnej časti mesta. Nachádza sa v najkrajšej časti Slovenska, na strednom Spiši, ktorý je bránou do turisticky atraktívnej oblasti Národného parku Slovenský raj, odkiaľ je to „na skok" aj do ďalšieho národného parku, do Vysokých Tatier. V blízkom okolí nájdeme najväčší hrad v strednej Európe, ako aj najvyšší gotický oltár na svete umiestnený v Chráme sv. Jakuba v Levoči. Zoologická záhrada vypĺňa rôznorodosť týchto lokalít, na Slovensku najviac navštevovaných. Jej návštevnosť z roka na rok stúpa i vďaka výnimočnosti pamiatok Spiša a okolitej krásnej neporušenej prírode.

Medzi každoročnú činnosť patrí výstavba nových expozícií, výbehov a prístreškov. V roku 2005 začala realizácia rozšírenia zoologickej záhrady. V priebehu roka 2006 bola uskutočnená výstavba oplotenia novej časti s opravou chodníkov, výmenou vchodu a východu a výstavba nového detského ihriska. ZOO je členom UCSZ (Únie českých a slovenských ZOO) a SAZZ (Slovenskej asociácie ZOO). Zaradená je do štyroch Európskych chovných programov.

Zoologická záhrada zachováva charakteristický pôvodný vzhľad krajiny a prispieva tak k udržaniu rôznych foriem života s racionálnym využívaním prírodných zdrojov. Jazero, výrazný prvok v kompozícii záhrady, vytvára podmienky na prirodzený vývoj spoločenstiev kačíc a labutí, ochraňuje a udržia ich biotop. Areálom ZOO preteká potôčik, ktorý sa využíva ako prírodný zdroj pre napájanie zvierat. Zoologická záhrada chráni podľa svojich možností túto časť prírody pred ničením a poškodzovaním. Zlepšuje tak stav životného prostredia a vytvára miesto, kde návštevníci so svojimi blízkymi môžu prežiť príjemné chvíle, odpočinúť si a načerpať nové sily. Ľuďom prichádzajúcim do zoologickej záhrady sa ponúka možnosť nielen odpočinku a uvoľnenia od každodenného stresu, ale tiež poznania a pochopenia zákonitostí prírody.

ZOO sa tiež podieľa na záchrane zvierat, ktorým hrozí vyhynutie. Význam výchovy v ZOO spočíva predovšetkým vo výchove ekologickej. S nekoordinovane narastajúcou ľudskou populáciou narastá bohužiaľ degradácia ekologického prostredia. Následne potom dochádza sto až tisícnásobne rýchlejšie k vymieraniu živočíšnych druhov. Situácia, ktorú ľudia zavinili, sa stala natoľko vážnou, že to musia byť opäť len ľudia, ktorí môžu zastaviť túto vlnu vymierania druhov. Vzdelávacia úloha ZOO je teda jednoznačná: vštiepiť verejnosti, hlavne deťom a mladým ľuďom, nutnosť ekologickej ochrany planéty. Pritom výchovné pôsobenie ZOO je názorné a nenásilné, prichádza nepozorovane a zakladá sa na vlastnom záujme návštevníkov.

Medzi najatraktívnejšie zvieratá, ktoré tu nájdete, patria zvieratá zapísané v tzv. Červenej knihe ohrozených zvierat - leopard perzský, či tiger ussurijský. Ďalšími zaujímavými cudzokrajnými zvieratami sú ťava dvojhrbá, mandril pestrý, šimpanz, lama alpaka, lama krotká, pony shetlandský, jaguár americký, kapybara močiarna, mačka slaništná a iné. Z domácej fauny ZOO chová medveďa hnedého, rysa ostrovida, myšiaka hôrneho, bažanty rôzneho druhu a iné. V minulosti sa tu podarilo odchovať mláďatá medveďa hnedého, lamy alpaky, huanako, makaka rhesusa, kengury červenokrkej, tigra ussurijského, ťavy drojhrbej, dikobraza indického a iné. Na svoje si tu prídu aj najmenší návštevníci, pretože ZOO je spestrená dvomi detskými ihriskami. Počas letnej sezóny si môžu zaskákať na nafukovacej žirafe, alebo sa tešiť z iných atrakcií. V areáli ZOO sú aj stánky s občerstvením a stánok so suvenírmi.  

Snahou do blízkej budúcnosti bude predvádzať areál ZOO súčasne ako areál botanický. Predurčuje to rozmanitosť drevín, ktoré sa tu nachádzajú. 

 
Plánované akcie:

 • Deň zeme (v čase od 9. do 16. 3.) - spolupráca so základnými a strednými školami pri úprave zelene a terénu po zimnej sezóne,

 • Oficiálne otvorenie sezóny (20. 4.) - voľné vstupné,

 • Oslava 1. mája s kultúrnym programom (1. 5.) - vystúpenie miestnych umelcov a kultúrny program v blízkom amfiteátri,

 • Oslava Medzinárodného dňa detí (3. 6.) - súťaže pre detských návštevníkov,

 • Besedy s kontaktom zvierat pre postihnuté deti (6. - 9. mesiac),

 • Akcia pre podnik Embraco Slovakia (v 7. mesiaci) - poskytnutie priestorov areálu ZOO pre zamestnancov a ich rodiny s kultúrnym programom a športovými akciami pre deti,

 • Zábavné dni pre deti spojené s environmentálnou výchovou (26. 8.) - súťaž v kreslení na chodníky, kreatívne hry - víťazi získajú symbolické ceny,

 • Besedy so žiakmi základných a materských škôl (raz mesačne od 9. mesiaca) - rozprávanie o zvieratkách v našej ZOO a tvorivá práca detí spojená s ochranou prírody,

 • Ukončenie sezóny (20. 10.) - prostredníctvom TV Reduta poďakovanie návštevníkom za podporu rozvoja ZOO,

 • Živý betlehem (22. 12.) - spolupráca pri vytvorení živého betlehemu v Spišskej Novej Vsi a v Levoči.

 

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Spišská Nová Ves
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.