Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish

Meniny dnes oslavuje

Pondelok, 18 marec 2019

Dnes má meniny
Eduard
Zajtra má meniny
Jozef

Štatistiky

Návštevníkov: 143703

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
Atrakcie a pamätihodnosti

Múzeum TANAP-u

Múzeum nachádzajúce sa v Tatranskej Lomnici oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania pohoria. Výstavná časť múzea sa delí na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú časť.

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici

Expozícia umiestnená neďaleko Múzea TANAP-u prezentuje rastlinné druhy a ich spoločenstvá vrátane stromov a krov. Výsadba je koncipovaná podľa jednotlivých biotopov, ktoré sa nachádzajú na území hôr a ktorých základom môže byť močiarne, prameništné, vápencové alebo žulové podložie. Návštevníci si v prípade záujmu môžu kúpiť sadenice mnohých tatranských rastlín zastúpených v Expozícii tatranskej prírody.

Tatranská galéria – Vila Flóra

Tatranská galéria vznikla v roku 1960 v Starom Smokovci verejnosti približuje najmä dielo umelcov Spiša a východoslovenského regiónu. Samotné sídlov výstavnej siene – Vila Flóra – pochádza z roku 1839 a je chráneným pamiatkovým objektom.

Drevený kostol Nepoškvrneného počatia panny Márie

Chránený pamiatkový objekt rímskokatolíckeho kostola v Starom Smokovci pochádza z roku 1894

Grandhotel Starý Smokovec

Secesná budova architekta Quida Hoepfnera v Starom Smokovci z roku 1904 je chráneným pamiatkovým objektom.

Grand Hotel Praha Tatranská Lomnica

Hotel z roku 1905 (arch. taktiež Quido Hoepfner) bol prvou budovou v Uhorsku, pri ktorej stavbe bol použitý železobetónový skelet.

Pozemná lanovka na Hrebienok

Trať vedúca zo Starého Smokovca je 1937 m dlhá a prekonáva prevýšenie 255 m. Do prevádzky bola uvedená v roku 1908.

Vysutá lanová dráha Skalnaté pleso – Lomnický štít

Lanovka zo Skalnatého plesa na Lomnický štít bola uvedená do prevádzky už v roku 1940 a pri prevýšení 856 m prekonáva vzdialenosť 1655 m.

Symbolický cintorín

Miesto venované pamiatke obetí Vysokých Tatier leží v nadmorskej výške 1525 m neďaleko Popradského plesa. Na symbolickom cintoríne, ktorý vznikal od roku 1936, sú umiestnené ručne vyrezávané drevené kríže a pamätné tabule pripomínajúce stovky ľudských životov, stratených v okolitých horách.

Observatórium na Lomnickom štíte

Astrofyzikálne observatórium SAV z roku 1962 leží v nadmorskej výške 2632 m a slúži na meranie slnečnej aktivity, neutrónové monitorovanie a zároveň ako meteorologická stanica.

Observatórium Skalnaté Pleso

Astronomické observatórium sa nachádza neďaleko Skalnatého plesa v nadmorskej výške 1786 m nad hladinou mora. Bolo založené v roku 1943. Vykonáva astronomické a meteorologické pozorovania .

Kaviareň Dedo

Najvyššie položená kaviareň na Slovensku (2634 m n. m.) nesúca názov podľa pôvodného mena Lomnického štítu, na ktorého vrchole stojí.

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Vysoké Tatry
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.