Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish

Meniny dnes oslavuje

Utorok, 26 marec 2019

Dnes má meniny
Emanuel
Zajtra má meniny
Alena

Štatistiky

Návštevníkov: 143786

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
Turistické atrakcie

Územie mesta Vysoké Tatry uchváti návštevníkov predovšetkým svojimi prírodnými krásami – najväčším turistickým lákadlom mesta je horský masív Vysokých Tatier. Na území mesta sa nachádza časť Tatranského národného parku (TANAP, založený v roku 1949), ktorý je najstarším národným parkom na území Slovenska. Bol vytvorený za účelom ochrany pohoria Vysoké Tatry. Toto geologicky mladé (vznikalo hlavne v treťohorách pred 20 – 15 miliónmi rokov), prevažne žulové pohorie je vďaka Gerlachovskému štítu (2655 m n. m.) najvyšším pohorím Slovenska aj celých Karpát. Ich hlavný horský hrebeň sa tiahne v dĺžke 26 km. Desať tatranských končiarov svojou výškou presahuje 2600 m n. m., ďalších 15 je vyšších ako 2500 m nad úrovňou mora. 5 najvyšších štítov Vysokých Tatier sú Gerlachovský štít 2655 m, Lomnický štít 2632 m, Ľadový štít 2627 m, Pyšný štít 2623 m a Zadný Gerlach 2616 m.

Po celých Vysokých Tatrách je rozosiatych asi 110 horských jazier známych pod názvom plesá, ktoré sú spomienkou na poslednú dobu ľadovú. Na jej konci voda z roztopených ľadovcov vypĺňala pôvodné terénne priehlbiny a dala tak vzniknúť týmto do krajiny nádherne zasadeným vodným plochám. Najväčšími plesami sú Veľké Hincovo pleso v Mengusovskej doline (má plochu 20,08 ha – to je zároveň s hĺbkou 53 m plesom najhlbším), Štrbské pleso v Mlynickej doline nedaleko mestskej časti Štrbské Pleso (s plochou 19,76 ha) a Nižné Temnosmrečianske pleso v Temnosmrečianskej doline (rozloha 12 ha).

Nádhernou súčasťou krajiny v okolí mesta Vysoké Tatry sú vodopády. Mnohé sú ľahko dostupné, ako Katarakty alebo Obrovský vodopád na Studenom potoku . Najvyšším vodopádom je Kmeťov na Nefcerskom potoku. Má celkovú výšku 80 m.

Vďaka pôdobeniu vody sa v Tatrách vytvorilo niekoľko stoviek jaskýň (zmapovaných je asi 330). Vo veľkej miere ide o krasové útvary s kvapľovou výzdobou. Hoci je väčšina z nich pre verejnosť neprístupná, Belianska jaskyňa (celková dĺžka 3,5 km, sprístupnených 1,3 km) v mestskej časti Tatranská Kotlina privíta každoročne množstvo návštevníkov.

Na území Tatier je možné nájsť asi 1300 druhov vyšších rastlín, z ktorých sú mnohé treťohornými a glaciálnymi reliktmi (prvosienka pomúčená Primula farinosa, stračonôžka tatranská Delphinium oxysepallum, medvedík alpínsky Arctous alpina a iné) alebo endemitnými druhmi nachádzajúcimi sa len tu (prvosienka dlhokvetá Primula halleri, ostropysk poľný tatranský Oxytropis camoperstris ssp. tatrae, iskerník vysokotatranský Ranunculus altitatrensis a iné). Vo vyšších polohách sa nachádzajú rozsiahle plochy pokryté kosodrevinou (Pinus mugo). Všetky rastliny na území parku podliehajú prísnej ochrane. Pokiaľ ide o živočíchov, pre Tatry sú typické prísne chránené endemitné druhy kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica) alebo svišť vrchovský tatranský (Marmota marmota latirostris). Aj mnohé iné druhy našli v horách svoje útočisko a inde na Slovensku alebo v Európe už boli dávno vyhubené (stále tu žijú prakticky všetky veľké stredoeurópske šelmy, teda medveď hnedý Ursus arctor, vlk obyčajný Canis lupus, rys ostrovid Lynx lynx a mačka divá Felis silvestris).

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Vysoké Tatry
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.